Netrapte se tím, že nejste osvíceni.

16. října 2017 v 8:52 | Osho |  Citáty a Moudra


Dógen je zcela jedinečný. Říká: "Svoje buddhovství si buď uvědomujete, nebo neuvědomujete. Netrapte se tím. Až přijde ten správný čas, to správné období, rozkvetete v buddhu." Prostě čekejte, čekejte moudře, čekejte bez touhy, užívejte si čekání, učiňte samo čekání blaženým tichem. A ať je vaše zrození jakékoli, musí vykvést. Nikdo nemůže bránit ptáku v letu, nikdo nemůže bránit kukačce kukat, nikdo nemůže bránit růži, aby vykvetla.

Kdo by mohl bránit vám stát se buddhou? Nikdo jiný za to není odpovědný než vy sami. A pokud se pták nebo ryba poté, co dokonale poznali oblohu či vodu, pokusí skrze ně proniknout, nenaleznou cestu, po které lze jít, ani místo, kterého lze dosáhnout. Pokud vejdete do svého vnitřního světa, vnitřního nebe, nenajdete žádnou cestu ani žádný konec.
Naleznete věčnou věčnost, pouť bez začátku a bez konce… nesmrtelnost, která vás změní okamžitě, bez úsilí, bez askeze, bez sebetrýzně. Už jste to, co chcete být, schází jen maličkost. Probudit se! V probuzení jste buddha.
Ve spánku buddhou sice zůstáváte, ale nejste si toho vědomi. Jakmile se člověk stane buddhou, ví, že i kdokoli jiný je buddha. Některý spí, jiný chrápe, a další běhá za ženami nebo dělá jiné pitomosti. Ale buddha je buddha. A když kouříte cigaretu, neznamená to, že jste ztratili svoji podstatu, ukazuje to jen to, že spíte, nic jiného.

( úryvek z knihy: OSHO - Zenový mistr Dógen )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama