Citáty a Moudra

Nemůžeš se tomu vyhnout ..

Pondělí v 13:25 | James Matthew Barrie

ŽIVOT JE CHVÍLE K OSLAVĚ

15. dubna 2018 v 14:07 | Osho

ŽIVOT JE CHVÍLE K OSLAVĚ, pro radost. Udělěj si z něj legraci, slavnost a vstoupíš do chrámu. Chrám není pro lidi s protáhlými obličeji a nikdy pro ně ani nebyl. Podívej se na život - vidíš snad někdy smutek? Viděla jsi někdy strom v depresi? Viděla jsi někdy ptáka spoutaného úzkostí? Viděla jsi snad někdy neurotické zvíře?
Ne, život vůbec není takový. To jenom člověk někde sešel z cesty, a sešel z ní proto, že si myslí, že je velmi moudrý, velmi chytrý. Tvoje chytrost je tvá nemoc. Nesnaž se být tak moudrá. Nezapomeň se zastavit, nechoď do extrému. Trocha hlouposti a trocha moudrosti je tak akorát, a ta správná kombinace z tebe udělá buddhu.
Osho I Celebrate Myself, Kapitola 4

10 životních pravd, které nám odkazují květiny

15. dubna 2018 v 2:40 | převzato z webu:https://jecasnazmenu.cz/

 1. Každá květina potřebuje péči, jinak uvadá.
 2. Někdy je potřeba ty nejhlouběji uložené části nás odříznout, protože pozvolna uhnívají a zavírají nám přístup všeho životodárného, co nám umožňuje rozkvést (všechny květiny).
 3. Jediný způsob, jak poznat, že máte probodnuté srdce, může být ten, že držíte hlavu neustále vztyčenou (gerbery/germini).
 4. I když přijdete o své kořeny a jste odříznuti od všeho, co jste znali, tak můžete rozkvést do nebývalé krásy (lilie).
 5. Ne každý je stejně ohebný. I když budete mít dvě zdánlivě stejně vypadající růže, jedna odrůda se zlomí, zatímco ta druhá ne (růže).
 6. To, že máte silný rovný stonek, ještě neznamená, že ve skutečnosti je také pevný. Často naopak bývá dutý a o to křehčí (kaly).
 7. To, že je květina nádherná, neznamená, že pro ostatní není toxická (narcisy).
 8. Kytice je jen tak dlouhá, jak ta nejkratší květina v ní.
 9. Víc květin neznamená, že kytice bude o to hezčí.
 10. Každá květina jednou uvadne, radujte se z ní proto, dokud ještě kvete.

Buď andělem ..

8. dubna 2018 v 22:29 | www.soly.cz

Moudrý příběh o odpuštění

18. března 2018 v 20:41 | https://www.pronaladu.cz


Jedna žena právě zemřela. Přišla za ní Smrt. Když ji žena uviděla, usmála se na ni a řekla, že je připravena.
- Na co jsi připravena? - ptala se Smrt.
- Přeci aby si mě Bůh vzal k sobě, na nebesa, do ráje! - odpověděla jí žena.
- A jak si přišla na to, že by tě Bůh měl vzít k sobě? - ptala se Smrt překvapeně.
- Jak by mě mohl nevzít k sobě? Trpěla jsem tolik, že jsem si zasloužila pokoj a mír a Boží lásku - odpovídá žena.
- A čím jsi tolik trpěla? - ptala se Smrt.

- Když jsem byla ještě malá, rodiče ke mně nebyli vůbec spravedliví a vždycky mě nevinně trestali. Bili mě, nutili stát v koutě na hanbě, křičeli na mě, jako bych byla provedla něco strašného. Když jsem pak chodila do školy, spolužáci mi taky jenom ubližovali, bili mě a ponižovali. Potom jsem se vdala, ale můj muž pil a věčně mě podváděl. Děti mě duševně úplně zničily a nakonec mi nepřišly ani na pohřeb. Dokud jsem ještě chodila do práce, šéf na mě stále jen křičel, zadržoval mi výplatu a nutil chodit do práce i ve svém volnu. Nakonec mě vyhodil a ani mi nezaplatil. Sousedi mě za zády pomlouvali a vymýšleli si o mě, že jsem lehká ženská. Jednou mě přepadl nějaký zlosyn, znásilnil mě a okradl.
- A co jsi dobrého udělala v životě ty sama? - vyptávala se ženy Smrt.
- Vždycky jsem ke všem byla laskavá, do kostela jsem chodila, modlila se, o všechny jsem se starala, vždycky jsem všechno táhla sama. Zakusila jsem na tomhle světě tolik bolesti, jako snad sám Kristus… zasloužila jsem si ráj........
- No dobrá… - odpověděla Smrt - rozumím.

Život bez potíží

17. března 2018 v 0:32 | facebook.com/citatypsanezivotem.cz

ANITA MOORJANI - Kdybych někdy musela sestavit soubor principů duchovní cesty k uzdravení

15. března 2018 v 9:06 | Anita Moorjani
( zdroj obrázku: www.lucieernestova.com )

Vždycky myslete na to, abyste se nevzdávali své síly - raději se spojte se svou velkolepostí. Pokud jde o nalezení vlastní cesty, ta je u každého člověka odlišná. Nabízím jediné obecné řešení, a to milovat bezpodmínečně sám sebe a nebát se být sám sebou. To je nejdůležitější lekce, kterou jsem z (NDE - zážitek blízké smrti) získala, a opravdu cítím, že kdybych toto věděla odjakživa, vůbec bych rakovinu nedostala. Když jsme sami k sobě upřímní, stáváme se nástrojem pravdy na planetě. Vzhledem k tomu, že jsme všichni propojení, dotýkáme se životů lidí kolem sebe a oni se zase dotýkají dalších. Naší jedinou povinností je být láskou, kterou jsme, a umožnit, aby k nám odpovědi na naše otázky přicházely z vlastního nitra způsobem, který je pro nás nejvhodnější. A nakonec - nedokážu snad ani dost zdůraznit, jak je důležité užívat si života a nebrat ani sebe, ani život příliš vážně.

Jedna z největších chyb mnoha tradičních duchovních systémů tkví v tom, že nás nutí brát život příliš seriózně. Jak víte, děsím se vytváření doktrín, ale kdybych někdy musela sestavit soubor principů duchovní cesty k uzdravení, bylo by na prvním místě co nejčastěji se každý den smát a smát se hlavně sám sobě. To je podle mě důležitější než jakákoli modlitba, meditace, zpěv manter nebo změna stravy. Každodenní problémy nikdy nejsou tak hrozné, když na ně nahlížíme s humorem a láskou.

V současné době informačních technologií jsme neustále bombardováni novými zprávami. Žijeme v éře stresu a strachu, a jak se snažíme ochránit se před všemi těmi zdánlivými hrozbami, zapomínáme se radovat a věnovat se tomu, co máme ve svém nitru. Náš život je naše modlitba. Je to náš dar vesmíru a vzpomínky, které tu na nás zbudou, až jednou odejdeme, budou poselstvím našim milovaným. Kvůli sobě samým i kvůli všem lidem kolem sebe bychom měli být šťastní a šířit kolem sebe radost. Jestliže jdeme životem s humorem a s vědomím, že jsme láska, máme velký náskok. Přidejte k tomu krabici čokoládových bonbonů a máte recept na výhru. Přeji vám hodně radosti při uvědomování si vlastní velkoleposti a jejím neohroženém vyjadřování ve světě.

Namasté
Anita Moorjani
( úryvek z knihy: ANITA MOORJANI - MUSELA JSEM ZEMŘÍT )

Dokud mysl neřekne ..

3. března 2018 v 0:57 | Mooji

Záraky se začnou dít ...

25. února 2018 v 20:38 | Pinterest

Nikdy nedovol...

5. února 2018 v 1:25 | https://cz.pinterest.com

Řemeslník a císař

23. ledna 2018 v 0:15 | Převzato z webu: http://stastnilide.cz


Jednoho dne požádal sám císař mistra řemeslníka, aby vyrobil skříň pro ložnici v jeho paláci.
Řemeslník byl zenový mnich a řekl císaři, že pět dní nebude moci pracovat.
Císař souhlasil, ale jeho zvědové viděli, že mnich celou dobu posedával a zdánlivě nic nedělal.
Když uplynulo 5 dní, mnich vstal a vyrobil tu nejúžasnější skříň jakou kdy císař viděl.
Císař byl velmi spokojený, ale také zvědavý, co těch 5 dní mnich dělal. ???
Mnich odpověděl:
 • Celý první den jsem strávil tím, že jsem se zbavoval každého pomyšlení na selhání, na strach, na potrestání… když se má práce nebude císaři líbit.
 • Druhý den jsem strávil tím, že jsem se zbavoval myšlenek na to, že skříň nebude podle císařových představ a že mi chybějí schopnosti, abych udělal skříň, která by se mu líbila.
 • Třetí den jsem se zbavoval vší naděje a touhy po slávě, lesku a odměně, když vyrobím skříň, která se mu líbit bude.
 • Čtvrtý den jsem se oprošťoval od pýchy, která by se mě mohla zmocnit, kdyby se mi práce podařila a císař mě pochválil.
 • A celý pátý den jsem strávil tím, že jsem se v duchu díval na představu té skříně s jistotou, že dokonce i císař si ji přeje takovou, jaká teď stojí před vámi.

O ŠATECH

8. ledna 2018 v 9:52 | Kahlil Gibran


A pak tkadlena řekla, Promluv k nám o šatech.
A on odpověděl těmito slovy:
Vaše šaty skrývají mnoho z vaší krásy, a přesto neskryjí to, co krásné není.
A přestože ve svém oblečení hledáte svobodu soukromí, můžete v něm namísto toho nalézt brnění a řetězy.
Vaše kůže by se měla více setkávat se sluncem a větrem a méně s látkou šatu,
neboť dech života je ve slunečním světle a ruka života je ve větru.
Někteří z vás říkají, "To severní vítr utkal šaty, které nosíme."
A já říkám, Ano, byl to severní vítr, ale stud byl jeho osnovou a ochablost svalů byla jeho nití.
A když svou práci dokonal, jeho smích se rozléhal lesem.
Nezapomínejte., že cudnost je štítem proti nečistému pohledu.
A jakmile už nebude nic nečistého, čím jiným bude cudnost než usazeninou a nánosem v mysli?
A nezapomínejte, že země je šťastna, když cítí vaše bosá chodidla, a vítr si touží pohrávat s vašimi vlasy.

( úryvek z knihy: Kahlil Gibran - Prorok )

TRANSFORMACE UTRPENÍ VE VĚDOMÍ

5. ledna 2018 v 9:39 | ECKHART TOLLE

Vědomá pozornost přerušuje spojení mezi vaším emočním tělem a vašimi myšlenkovými procesy a vede k transformaci bolesti ve vědomí. Jako by se bolest stala palivem pro plamen vašeho vědomí, které okamžitě začne hořet jasněji.
To je ezoterický smysl starobylého umění alchymie: transformace obecného kovu ve zlato, transformace utrpení ve vědomí. Rozpor ve vašem nitru je odstraněn a vy jste opět celiství. Vaším úkolem je nezpůsobovat další bolest.
SOUSTŘEĎTE SVOU POZORNOST NA POCITY VE SVÉM NITRU. Uvědomte si, že vaše pocity tvoří vaše emoční tělo. Přijměte je. Nepřemýšlejte o nich - nedovolte, aby se pocity změnily v myšlení. Neanalyzujte je. Neztotožňujte se s nimi. Zůstaňte objektivními pozorovateli všeho, co se děje ve vašem nitru.
Uvědomujte si nejen emoční bolest, ale také "mlčenlivého pozorovatele". V tom spočívá moc přítomného okamžiku, moc vaší vlastní vědomé přítomnosti.


( úryvek z knihy: ECKHART TOLLE MOC PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU - PRACOVNÍ KNIHA )

Čas je ...

3. ledna 2018 v 16:22

Přítel

28. prosince 2017 v 8:43 | https://kazdydenscitatem.cz/

NEVĚDOMOST

20. prosince 2017 v 8:37 | ANTHONY DE MELLO / z knihy MINUTOVÁ MOUDROST

Mladý žák byl tak geniální, že se učenci odevšad pídili po jeho radě a žasli nad jeho znalostmi.
Když panovník hledal rádce, přišel k Mistrovi a řekl: Řekni mi, je to pravda, že ten mladík toho ví tolik, jak se o něm říká? Po pravdě řečeno, pravil Mistr ironicky, ten chlapík tolik čte, že nechápu, jak by si dokázal najít čas na to, aby něco věděl.

Nesmrtelnost

14. prosince 2017 v 20:23 | Susan Ertz / https://kazdydenscitatem.cz/

Namyšlenost ega

20. listopadu 2017 v 16:00


Chyby vašeho bratra nejsou jeho, stejně jako vaše chyby nejsou vaše. Jestliže přijmete jeho chyby jako
skutečné, zaútočíte sami na sebe. Chcete-li tedy najít svou správnou cestu a udržet se na ní, vnímejte vedle
sebe pouze pravdu, protože kráčíte společně. Duch svatý odpouští vše ve vás i ve vašem bratru. Jeho chy-
by jsou mu odpuštěny společně s vašimi. Stejně jako láska není ani pokání odloučené a odloučené být ne-
může, jelikož vychází z lásky. Pokusíte-li se jakkoliv napravit bratra, znamená to, že věříte, že napravovat
můžete, což je ovšem pouze namyšlenost ega. Náprava patří Bohu, který namyšlenost nezná.

( úryvek z knihy: KURZ ZÁZRAKŮ 1 )

Přístup k samotné energii života

19. listopadu 2017 v 21:03 | Eckhart Tolle / Zdroj: https://citaty.net/autori/eckhart-tolle/

"Skrze přítomný okamžik získáváte přístup k samotné energii života, která se tradičně nazývá Bůh. V momentě, kdy se od ní odvrátíte, Bůh se z vašeho života vytratí a zůstane vám jen mentální konstrukce Boha, v níž jedni věří a jiní popírají. Ale i víra v Boha je chabou náhražkou Boha jako živé skutečnosti, která se projevuje v každém okamžiku života."

Eckhart Tolle

Montaigne

12. listopadu 2017 v 14:10

Zenový mistr a vlasy

17. října 2017 v 17:05 | Původní zenové příběhy


Němec Achim Seidl, který vydal zkrácené znění kóanové sbírky Pi-jen-lu, píše:
"Když jsem se poprvé odebral do kláštera Rinzai, stanovil mi zenový mistr podmínku,
že se zařadím do života kláštera jako každý jiný, jako prostý mnich.
Souhlasil jsem a s úklonou jsem řekl, že si hned nechám vystříhat a vyholit pleš,
jak je to zvykem. Mistr se na chvíli zamyslel a dal mi pak pokyn, že mohu nechat vlasy tak,
jak jsou.

Po několika týdnech přijel docent z Oxfordu a hodlal také strávit nějaký čas v klášteře.
Při přijímací ceremonii se mladý docent v zásadě sice chtěl zařadit,
jen vlasy si chtěl nechat, protože prý brzy bude přednášet v cizině.
Mistr se usmál a rozhodl: "Buď půjdou vaše vlasy okamžitě dolů, nebo vás nechám vyprovodit."
S dušeným hněvem Angličan poukázal na mou vlasatou hlavu.
Mistr jen mávl rukou a řekl jako mimochodem: "Tomu na vlasech nezáleželo."

Netrapte se tím, že nejste osvíceni.

16. října 2017 v 8:52 | Osho


Dógen je zcela jedinečný. Říká: "Svoje buddhovství si buď uvědomujete, nebo neuvědomujete. Netrapte se tím. Až přijde ten správný čas, to správné období, rozkvetete v buddhu." Prostě čekejte, čekejte moudře, čekejte bez touhy, užívejte si čekání, učiňte samo čekání blaženým tichem. A ať je vaše zrození jakékoli, musí vykvést. Nikdo nemůže bránit ptáku v letu, nikdo nemůže bránit kukačce kukat, nikdo nemůže bránit růži, aby vykvetla.

Kdo by mohl bránit vám stát se buddhou? Nikdo jiný za to není odpovědný než vy sami. A pokud se pták nebo ryba poté, co dokonale poznali oblohu či vodu, pokusí skrze ně proniknout, nenaleznou cestu, po které lze jít, ani místo, kterého lze dosáhnout. Pokud vejdete do svého vnitřního světa, vnitřního nebe, nenajdete žádnou cestu ani žádný konec.
Naleznete věčnou věčnost, pouť bez začátku a bez konce… nesmrtelnost, která vás změní okamžitě, bez úsilí, bez askeze, bez sebetrýzně. Už jste to, co chcete být, schází jen maličkost. Probudit se! V probuzení jste buddha.
Ve spánku buddhou sice zůstáváte, ale nejste si toho vědomi. Jakmile se člověk stane buddhou, ví, že i kdokoli jiný je buddha. Některý spí, jiný chrápe, a další běhá za ženami nebo dělá jiné pitomosti. Ale buddha je buddha. A když kouříte cigaretu, neznamená to, že jste ztratili svoji podstatu, ukazuje to jen to, že spíte, nic jiného.

( úryvek z knihy: OSHO - Zenový mistr Dógen )

Chci tvého koně za každou cenu

9. října 2017 v 8:26 | José Carlos Bermejo

Nikomu radši nepomáhám, nechci naletět

Chci tvého koně za každou cenu

Muž jménem Abdul vlastnil nejkrásnějšího koně ve městě Isfahánu. Kromě koně nic jiného neměl a miloval ho jako vlastní dítě. Staral se o něj od hříbátka, hrál si s ním, naučil ho cválat a hledat v poušti vodu. Bylo to tak nádherné zvíře, že po něm zatoužil Izák. Nabízel za něj stáda koz, několik krav, nejlepší koberce ze svého obchodu, a dokonce i drahokam. Abdul však pokaždé odmítl koně prodat.
"Copak nechápeš? Jako bys mě žádal, abych ti prodal vlastního bratra."

Musím poskytnout pomoc člověku v nouzi?

Když Izák viděl, že koně nezíská za peníze, vymyslel plán: oblékl se do hadrů a potřel se blátem a hnojem. Věděl, že Abdul každé ráno jezdí na koni několik mil ke studni pro vodu, a tak si lehl na okraj cesty, jako nějaký ubožák. Když uslyšel dusot Abdulova koně, rozkřičel se:
"Pomoc! Pomoc!"
Andul se zastavil a ihned sesedl z koně, aby chudákovi pomohl.
"Dobrý muži, co se ti stalo?"
Izák si skryl tvář a zanaříkal:
"Jsem nebohý poutník na cestě do Jeruzaléma. Přepadli mě lupiči a obrali mě o vše, co jsem měl. Pomoz mi!"
"Neměj strach, uklidnil ho Abdul. Vysadím tě na hřbet koně a dopravím tě do města. Tam tě vyléčí."
Když domluvil, vzal do náruče falešného poutníka a opatrně jej posadil na hřbet koně. Než Abdul stačil nasednout, Izák zatáhl za otěže a začal s koněm cválat.

Síla špatných zkušeností

"Počkej, Izáku, počkej chvíli!"
"Co chceš?" zeptal se podvodník. "Kůň je teď můj."
"Souhlasím, odveď si ho. Jenom tě prosím, abys každému, kdo se tě zeptá, jak jsi k němu přišel, na oplátku neprozradil, jak jsi mě podvedl."
"A proč? Bojíš se, že se ti vysmějí?"
"Ne," odpověděl Abdul. "Ale jestli jim řekneš, jakým způsobem jsi mi ho sebral, tak se může stát, že až potkají u cesty nějakého chudáka, neodváží se zastavit a pomoci mu."
Někdo říká, že když Izák uslyšel Abdulova slova, pustil otěže a posadil na hřbet krásného koně jeho skutečného majitele. Společně se pak na něm vrátili do Isfahánu.

Náměty k zamyšlení:
1. Když se z šíření špatných zpráv stane zvyk, může to způsobit více škody než užitku.
2. Smýšlet o druhém špatně může zničit solidaritu. Je možné, že se tak děje v nějaké oblasti mého života.
3. Je možné, že jsem na základě špatných zkušeností ztratil důvěru, kterou by bylo dobré obnovit.

( úryvek z knihy: José Carlos Bermejo - Příběhy pro uzdravení duše )
Převzato z webu: http://www.vira.cz/

Láska znamená ...

14. září 2017 v 3:50 | http://kazdydenscitatem.cz

Jen jedna věc je důležitá absolutně

11. září 2017 v 1:19 | Eckhart Tolle / převzato z http://eckhart-tolle-cz.blogspot.cz/


"Jen jedna věc je důležitá absolutně. A tou je vaše propojenost s bytím."

 
 

Reklama